„Bo wolność to wśród mądrych ludzi żyć, widzieć dobroć w oczach ich i szczęście”
W duchu tej myśli dnia 10 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią odbył się apel z okazji Dnia Niepodległości. Program artystyczny (scenariusz, reżyseria, aranżacja) przygotowała pani Agata Bełka-Świtkowska, a uczestniczyli w nim chętni uczniowie z klas: 5a, 5b i 6c. Dekorację, zgodnie z wizją artystyczną pani Agaty Bełki-Świtkowskiej, wykonały panie: Marta Żupinska, Edyta Marzoch-Gryczka, Ilona Gajewska i Jolanta Krym. Apel swym pięknym śpiewem uświetniły uczennice z grupy wokalnej pana Leszka Kusza, który im akompaniował.
W programie artystycznym pojęcie „wolności” zostało ukazane wielowymiarowo. Apel rozpoczął symbolicznie płacz noworodka, który miał uświadomić, że wolność wpisana jest w życie człowieka od dnia jego narodzin. Bowiem „rodzimy się nadzy, całkowicie odsłonięci”. Jednak z czasem, gdy podlegamy rozwojowi, zagłębiamy się w świat i jego pułapki, chcemy posiadać coraz więcej i wyglądać lepiej, bo czujemy coraz większą presję z każdej strony. Stajemy się zniewoleni - bardziej lub mniej świadomie - i uzależnieni. Bardzo wymownie, w symboliczny sposób, ukazała to scenka rodzajowa w wykonaniu uczniów. Przesłanie jej było bardzo jasne: tylko od człowieka, jego determinacji i wewnętrznej siły zależy wzięcie odpowiedzialności za swoje życie i za życie innych. Bardzo celnie nawiązano również do jakże aktualnej dziś kwestii wywierania nacisku, zwłaszcza na dzieci i młodzież, przez media społecznościowe. Podkreślona została bardzo ważna rzecz: to człowiek podejmuje decyzje, bo na tym polega wolność i zgodnie z własnym wyborem może on „iść w ciemności lub żyć w blasku światła”, bo „wolność to także i odporność serc, by na złą drogę nie próbować zejść”.
Nie mogło rzecz jasna zabraknąć odniesień do zdefiniowania wolności w kontekście ojczyzny. Warto zadać sobie pytanie: „Kto z nas zastanawia się nad uczuciami do własnego kraju?” W codziennym biegu, obarczeni wieloma sprawami i problemami nie mamy zapewne na to czasu. Co więcej, często boimy się wziąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w naszym bliższym lub dalszym otoczeniu. Czesław Niemen śpiewał o tym, że: „Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła i dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek”. Skoro więc żyjemy tu i teraz, to może warto o siebie i innych zawalczyć?
Wolność to nic innego jak podejmowanie działań zgodnie z własną wolą, brak jakiegokolwiek przymusu, możliwość dokonywania wyborów i decydowania o sobie. Bardzo sugestywnie ukazała to inscenizacja uczniów do piosenki Grzegorza Ciechowskiego pt. „ Nie pytaj o Polskę”.
Wolność to swoboda, to „szansa, by spełnić największe sny i marzenia […], to diament do oszlifowania, a zabłyśnie blaskiem nie do opisania”. W odniesieniu do słów z utworu Marka Grechuty jak bardzo przekonująco wybrzmiały w ustach uczniów słowa piosenki kończącej apel: „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”.
Szczególne podziękowania należą się uczniom biorącym udział w apelu. Godne podkreślenia jest ich niezwykłe zaangażowanie, chęć do pracy i mobilizacja, przez co dało się odczuć, że prawdziwa sztuka znalazła odzwierciedlenie w ich sercach.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji z uroczystości: Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości
Agata Bełka-Świtkowska