Szanowni Państwo Dyrektorzy,
chrońmy dzieci przed zagrożeniami – także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV) – Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia prowadzi akcję umożliwiającą szczepienie w szkołach przeciw temu wirusowi.
Szczepienia są kluczowym narzędziem w walce z chorobami, a ich skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami. Zwracamy się do Państwa z prośbą o podjęcie działań informacyjnych o szczepieniach z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa, skuteczności i dobrowolności szczepień. Jednocześnie podkreślamy, że akcja szczepień prowadzonych w szkołach jest zgodna z obowiązującym prawem.
Dyrektorze, weryfikuj informacje!
Wraz z wprowadzeniem bezpłatnych szczepień przeciw HPV w szkołach, przybrały na sile działania dezinformacyjne. Zwracamy się do Państwa z apelem o ostrożność i przestrzegamy przed powielaniem nieprawdziwych i szkodliwych informacji.
Przypominamy także, że to dyrektor decyduje o tym, kto może przebywać w szkole i jakie materiały w szkole są rozpowszechniane. W przypadku pojawienia się niepożądanych osób na terenie szkoły lub wystąpienia incydentów związanych z dezinformacją lub zagrożeniem bezpieczeństwa, należy niezwłocznie zawiadomić odpowiednie służby oraz kuratorium oświaty. Wszystkie przypadki zagrożeń cyfrowych należy zgłaszać na adres: incydent.cert.pl.
Przypominamy, że wszystkie wiarygodne informacje dotyczące sczepień przeciw HPV znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/
Możliwość wykonywania szczepień na terenie szkoły oraz przekazywanie sprawdzonych pod względem naukowym materiałów o szczepieniu wpisuje się bezpośrednio w profilaktyczne zadania szkoły. Szkoła kształtuje świadomość prozdrowotną uczniów w zakresie wpływu szczepień na ich zdrowie oraz budowaniu odporności zbiorowej całego społeczeństwa, czego naturalną konsekwencją jest włączenie się w działania informacyjne dotyczące szczepień przeciw HPV.
Materiały edukacyjne
Zachęcamy Państwa do promowania i rozpowszechniania materiałów informacyjnych dotyczących szczepień, takich jak broszury, infografiki oraz linki do wiarygodnych źródeł. Tego rodzaju materiały mogą znacząco przyczynić się do zwiększenia wiedzy na temat szczepień przeciw HPV. Zachęcamy do wydruku załączonego plakatu i do umieszczenia go w widocznym miejscu w szkole.
Wierzę, że dzięki współpracy możemy skutecznie przeciwdziałać dezinformacji i zwiększać zaufanie do szczepień, co przyczyni się do poprawy stanu zdrowia publicznego.
Z wyrazami szacunku
Piotr Otrębski
Rzecznik Prasowy MEN