Aktywna tablica

Od października 2020 r. realizowana jest kolejna edycja rządowego  programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024.

Nasza szkoła przystąpiła do programu w 2021 roku.

Głównym celem Programu jest rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli przez wykorzystywanie w procesie dydaktycznym nowoczesnego sprzętu, nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz narzędzi do terapii, wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami.

Nowa edycja Programu na lata 2020–2024 uwzględnia również wsparcie szkół w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także sytuację, w której nauczanie i uczenie się jest realizowane w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zdajemy sobie sprawę, iż zastosowanie nowoczesnych technik w procesie diagnozy, terapii oraz procesie uczenia się uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wymaga użycia nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz narzędzi do terapii, a także zastosowania specjalistycznego oprogramowania. Takie właśnie pomoce dydaktyczne oraz sprzęty służące rehabilitacji zostały zakupione na potrzeby naszej szkoły. Nauczyciele, pedagodzy i terapeuci wykorzystują je do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, terapeutycznych, logopedycznych, dydaktyczno-wyrównawczych oraz  korekcyjno-kompensacyjnych.

Lista zakupionych elementów wyposażenia w ramach programu

„Aktywna tablica”

1. Kabina do terapii zaburzeń SI wraz z wyposażeniem (do huśtania, podwieszania się, wspinania itp.); maty masujące, dysk sensoryczny, rolki do masażu.
  2. Magiczny Dywan wraz z oprogramowaniem oraz pakietem „Magia ruchu”.
  3. Laptop Acer TravelMate.
  4. Programy multimedialne:
  • mTalent „Percepcja słuchowa”
  • mTalent „Zajęcia logopedyczne”
  • mTalent „Rewalidacja”
  • GOSense „Orientacja w przestrzeni”
  • Eduterapeutica Nastolatki. Specjalne potrzeby edukacyjne 15-17 lat.           „Dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia”
  • mTalent „Autyzm” - 2 części: Rozumienie, naśladowanie, mowa bierna; Mowa w kontekście społecznym.
  • mTalent „Potrafię. Obszar polonistyczny”
  • mTalent „Potrafię. Obszar matematyczny”.

Całkowita wartość zadania                                                      43 500,00 zł

Kwota wsparcia finansowego (79,9%)                                 34 750,00 zł

Wkład własny organu prowadzącego (20,1%)                  8 750,00 zł