Od października 2020 r. realizowana jest kolejna edycja rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024.
Nasza szkoła przystąpiła do programu w 2021 roku.
Głównym celem Programu jest rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli przez wykorzystywanie w procesie dydaktycznym nowoczesnego sprzętu, nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz narzędzi do terapii, wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami.
Nowa edycja Programu na lata 2020–2024 uwzględnia również wsparcie szkół w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także sytuację, w której nauczanie i uczenie się jest realizowane w ramach kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Zdajemy sobie sprawę, iż zastosowanie nowoczesnych technik w procesie diagnozy, terapii oraz procesie uczenia się uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wymaga użycia nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz narzędzi do terapii, a także zastosowania specjalistycznego oprogramowania. Takie właśnie pomoce dydaktyczne oraz sprzęty służące rehabilitacji zostały zakupione na potrzeby naszej szkoły. Nauczyciele, pedagodzy i terapeuci wykorzystują je do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, terapeutycznych, logopedycznych, dydaktyczno-wyrównawczych oraz korekcyjno-kompensacyjnych.
Lista zakupionych elementów wyposażenia w ramach programu
„Aktywna tablica”
- Kabina do terapii zaburzeń SI wraz z wyposażeniem (do huśtania, podwieszania się, wspinania itp.); maty masujące, dysk sensoryczny, rolki do masażu.
- Magiczny Dywan wraz z oprogramowaniem oraz pakietem „Magia ruchu”.
- Laptop Acer TravelMate.
- Programy multimedialne:
- mTalent „Percepcja słuchowa”
- mTalent „Zajęcia logopedyczne”
- mTalent „Rewalidacja”
- GOSense „Orientacja w przestrzeni”
- Eduterapeutica Nastolatki. Specjalne potrzeby edukacyjne 15-17 lat. „Dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia”
- mTalent „Autyzm” - 2 części: Rozumienie, naśladowanie, mowa bierna; Mowa w kontekście społecznym.
- mTalent „Potrafię. Obszar polonistyczny”
- mTalent „Potrafię. Obszar matematyczny”.
Całkowita wartość zadania 43 500,00 zł
Kwota wsparcia finansowego (79,9%) 34 750,00 zł
Wkład własny organu prowadzącego (20,1%) 8 750,00 zł