W piątek 24.03.2023 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Dzień Osób z Zespołem Downa nazywany inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki. Organizatorem tej akcji było Szkolne Koło Wolontariatu. Celem inicjatywy było kształtowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, rozwijanie tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Na całym świecie dzień ten jest obchodzony corocznie od 2006 roku i uznawany za wyraz wsparcia dla osób z tą wadą genetyczną. Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, odmienności, integracji i tolerancji.
Tego dnia uczniowie naszej szkoły podczas godzin wychowawczych oglądali prezentacje multimedialne, dyskutowali na temat akceptacji i zrozumienia dla osób dotkniętych chorobą. Ubrali także kolorowe skarpetki nie do pary, które są symbolem Dnia Osób z Zespołem Downa. A czym jest zespół Downa? Jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. Dzięki obejrzeniu prezentacji oraz wywiadów z osobami z zespołem Downa, uczniowie podnieśli swoją świadomość na temat życia i potrzeb osób dotkniętych tą wadą genetyczną.
Dzieci wykonywały również prace plastyczne, plakaty, a także gazetki klasowe związane z tematyką Dnia Osób z Zespołem Downa. Uczniowie projektowali własne, kolorowe skarpetki. Powstały także rozmaite afisze pokazujące kreatywność i zaangażowanie naszych dzieci oraz wychowawców. W ten sposób pokazaliśmy, jako szkoła, że jesteśmy otwarci na odmienność, a także akceptujemy i wspieramy osoby z tą wadą genetyczną.
Poniżej kolaże zdjęć.
Magdalena Mrotek-Matuszewska i ks. Patryk Styba