To była świetna przygoda i projekt, do którego uczniowie włączyli się z głową pełną pomysłów i zapałem do twórczych działań. Kończymy w naszej szkole inicjatywę rozpoczętą w marcu w ramach ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska” konkursem fotograficznym „Bądź jak Szymborska”.
Celem konkursu było wybranie zdjęcia poetki i upodobnienie się do niej za pomocą stroju, gestu, mimiki, fryzury czy rekwizytu. |Należało też wykonać zdjęcie, wydrukować je i dostarczyć do wychowawcy lub swojej polonistki. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-VIII. Z wykonanych zdjęć powstała wspaniała wystawa. Uczniowie biorący udział w konkursowych zmaganiach wykazali się oryginalnością w kreowaniu postaci Szymborskiej. Dlatego wszyscy uczestniczy zasługują na uznanie i słowa podziwu.
Wśród biorących udział w konkursie wyłonieni zostali zwycięzcy. W środę 21 czerwca otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i dyrekcję naszej szkoły.
Nagrodzeni uczniowie, to:
- miejsce – Natalia Lechowicz z klasy 6a
- miejsce – Antoni Skręt z klasy 4a
- miejsce – Antoni Belka z klasy 5c
wyróżnienia odebrali: MajaTeska, Nadia Wika i Mikołaj Durski.
Lekcje języka polskiego w przedostatnim tygodniu nauki zamieniliśmy w lekcje kolażu a’la Szymborska. Wisława Szymborska w wolnym czasie zajmowała się tworzeniem kolaży, która sama nazywała wyklejankami. Noblistka przez lata gromadziła wycinki z gazet, następnie wykorzystywała je przy tworzeniu pocztówek dla swoich przyjaciół i czytelników. Jedna z nich znajduje się poniżej.
Ze sterty przyniesionych kolorowych czasopism, uczniowie tworzyli według własnych pomysłów zaskakujące wyklejanki „przenosząc” za ich pomocą na papier swoje poglądy, myśli i przekonania. Oczywiście ze wszystkich prac powstała wystawa, która wzbudziła wielkie zainteresowanie.
We współpracy z Biblioteką Publiczną z Wyrzyska promowaliśmy - ale jednak w nieco inny sposób - twórczość noblistki z okazji jej 100. rocznicy urodzin. Włączyliśmy się w akcję "Wietrzenie poezji". W tym celu w ciekawych punktach Wyrzyska i Osieka nad Notecią rozwieszone zostały treści wierszy poetki. Działanie odbywało się w ramach programu rządowego pod nazwą "Promocja czytelnictwa 2023", na które w ramach tegoż programu wyrzyski dom kultury otrzymał dofinansowanie do projektu "W muzyczną podróż z książką" ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W Osieku wiersze zawiesiliśmy na ogrodzeniu naszej szkoły. Akcja wzbudziła w przechodniach zainteresowanie. Niektórzy z nich zatrzymywali się po to, by przeczytać wybrane przez siebie teksty, a inni zabierali wybrany wiersz do siebie do domu.
Z końcem roku żegnamy naszą Mistrzynię, ale w sercu pozostawiamy treść jej wierszy i emocje, jakie towarzyszyły nam podczas lekcji „poznawania” postaci Pani Wisławy. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok szkolny, który zapewne przyniesie z sobą kolejne ciekawe projekty, do których włączymy się równie entuzjastycznie.
Joanna Lewandowska