18 czerwca 2024 r. uczniowie klas czwartych odbyli lekcję języka polskiego w nieco innej formie. Wraz z nauczycielem udali się do znajdującej się niedaleko szkoły biblioteki publicznej. Prowadząca po przywitaniu przedstawiła dzieciom różnice między biblioteką szkolną a publiczną. Okazało się, że niewiele dzieci ma założoną tu kartę, jednak nic straconego. W każdej chwili mogą to zrobić, przychodząc razem z rodzicem. Czas wakacji sprzyja czytaniu ciekawych pozycji, tym bardzie, że biblioteka na bieżąco wzbogaca swoje zbiory o pozycje popularne wśród dzieci i młodzieży. Działa także w wakacje, oferując dodatkowe zajęcia, takie jak: kub komiksu, dyskusyjny klub książki czy przystanek pomysłów.
W dalszej części bibliotekarka zaprezentowała najpopularniejsze w tej grupie wiekowej tytuły, wzbudzając zainteresowanie młodych czytelników. Chłopcy z wypiekami na policzkach przeglądali książki o piłkarzach, czemu sprzyja czas niedawno rozpoczętych mistrzostw EURO 2024. Z kolei dziewczynkom do gustu przypadły serie książek o zwierzętach.
Na koniec dzieci odgadywały przysłowia pasujące do przeczytanych przez panią bibliotekarkę historii, tłumaczących ich znaczenie, nie rzadko skomplikowanych dla młodych ludzi, na podstawie dydaktycznej książki „Co to znaczy…czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwalają zrozumieć znaczenie niektórych przysłów” Grzegorza Kasdepke.
Dziękujmy za zaproszenie i ciekawą lekcję biblioteczną. Oby to spotkanie pozwoliła dzieciom odnaleźć swoją historię zamkniętą w książce:
„Baju, baju, dziwy, dziwy.
To nie dzieje się na niby…
Bo, gdy książka się otwiera
w świat przygody nas zabiera.”
Agnieszka Gorączkowska