Zgodnie z przepisami prawa dyrektor szkoły ma obowiązek dokonać praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu. Takie próbne ewakuacje w obu budynkach naszej szkoły odbyły 8.11.2022r. i 1.03.2023r.
Przebieg próbnego alarmu, w wyniku którego przeprowadzona była ewakuacja uczniów i pracowników szkoły w obu budynkach wyglądała podobnie. Na umówiony sygnał dzwonka uczniowie pod opieką nauczycieli opuścili sale lekcyjne i udali się na boisko szkolne. Obowiązkiem nauczycieli było przeliczyć stan osobowy uczniów danej klasy, zabrać laptopa, sprawdzić, czy wszyscy uczniowie wyszli z sali i pozostawić drzwi otwarte z kluczem w zamku. W przeprowadzeniu akcji pomagali pracownicy obsługi: panie sprzątaczki kierowały uczniów do wyjść ewakuacyjnych. Konserwator wyłączył główny włącznik zasilania prądu.
Na boisku szkolnym pani wicedyrektor sprawdziła, czy wszyscy opuścili budynek szkoły, zebrała informacje od nauczycieli o stanie osobowym poszczególnych zespołów klasowych i przekazała je dowodzącemu akcji ratowniczej. Strażacy przystąpili do akcji ratowniczej oraz sprawdzenia pozostałych pomieszczeń w budynku. W trakcie akcji zasymulowano incydent, że jeden z ratowników uległ zadymieniu i poparzeniu i wymaga udzielenia pomocy. W ten sposób wszyscy uczestnicy mieli okazję obserwować strażaków podczas akcji udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Dziękujemy panu Sławomirowi Królakowi - komendantowi Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Wyrzysku oraz strażakom z OSP w Osieku za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu próbnych ewakuacji.
Aniceta Banaszak