„Zgrana klasa to «bezpieczna baza» do wspólnego przeżywania sukcesów i porażek bez ryzyka ośmieszenia czy wykluczenia” [1].
W duchu tego przekonania i w pełni się z nim zgadzając, w naszej szkole, dnia 10 marca 2023 roku, wychowawca klasy Vc - pan Łukasz Dłoniak - zorganizował noc integracji dla swoich uczniów. Jej głównym celem było stworzenie sytuacji, które pomogłyby zacieśnić relacje pomiędzy uczniami, co w szkole - podczas lekcji czy krótkich przerw - bywa niełatwe do osiągnięcia. Wspólne spędzanie czasu - w innej niż zazwyczaj atmosferze - jest doskonałym oddechem od codziennych obowiązków szkolnych i okazją do wzajemnego poznania się bliżej, również z nieznanej dotychczas strony.
Praca zespołowa w przygotowaniu sal - wspólne ustawianie stołów, materaców, śpiworów, a po skończonej zabawie solidarne sprzątanie - przyniosła cenne korzyści i pokazała, że dzięki tak zorganizowanemu zadaniu można zaoszczędzić czas, wzmacniając przy tym poczucie odpowiedzialności za siebie i powierzoną własność szkolną oraz zwiększyć efektywność pracy.
Integracja grupy, aby była skuteczna i odbyła się w swobodnej atmosferze, powinna być dla uczniów w głównej mierze zabawą. Nasi uczniowie rozpoczęli ją na sali gimnastycznej pod opieką wychowawcy, który między innymi opowiadał o znaczeniu sportu dla zdrowia i pięknie zdrowej rywalizacji w duchu fair play. Gra w siatkówkę, rzuty do kosza, zabawy z wykorzystaniem piłki - w mniejszych i większych grupach, możliwość współzawodnictwa i współdziałania - dawały dzieciom radość, jednakże wymagały też od nich zaangażowania i wzajemnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.
W innej niż lekcyjna sytuacji nie tylko uczniowie mieli okazję do lepszego zapoznania się ze sobą. Był to też znakomity czas dla nauczyciela, aby przyjrzeć się uczniom poza lekcjami. Spędzony przez dzieci czas w sali informatycznej polonistka, pani Agata Bełka-Świtkowska, wykorzystała na swobodne rozmowy z uczniami. Uświadamiała im, że oprócz gier komputerowych są też inne sposoby spędzania wolnego czasu, na przykład aktywny wypoczynek i czytanie książek, które, oprócz walorów edukacyjnych, rozwijają wyobraźnię i zabierają czytelnika w całkowicie inny świat. Podkreślona także została wartość poezji, która potrafi nierzadko dotknąć duszy i serca, wywołując przy tym niezliczone emocje.
Po tak aktywnie spędzonym czasie nie mogło zabraknąć dobrego jedzenia, za przygotowanie którego serdecznie dziękujemy wychowawcy klasy V c i wszystkim zaangażowanym osobom.
Po wspólnym posiłku uczniowie zaprezentowali się w wybranych przez siebie strojach. Wykazali się przy tym dużą dawką pomysłowości, wyobraźni i dystansu do siebie. Jedna z uczennic, Patrycja Hausz, opowiedziała o swojej pasji, którą jest taniec i uraczyła swoich kolegów i koleżanki krótkim występem. Ten spontaniczny i jakże piękny moment stał się okazją do poruszenia przez opiekunów wagi pasji w życiu człowieka, która potrafi dodać skrzydeł i energii oraz nowego, kolorowego spojrzenia na szarą codzienność. Cytując słowa Cecelii Ahren: „Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak wciąga i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni”.
Wspólny późny wieczór zakończyło oglądanie wyświetlanych na projektorze filmów.
W ramach pracy domowej uczniowie zostali poproszeni o podzielenie się wrażeniami w formie pisemnej z tak nieszablonowego pobytu w szkole. Odprężeni i zrelaksowani uczniowie około godziny dziewiątej rano wrócili do domów.
Agata Bełka-Świtkowska i Łukasz Dłoniak
[1] Anna Meslin, Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, czyli integracja zespołu klasowego, „Życie Szkoły” 2018, nr 9