21 listopada 2022r. Szkole Podstawowej w Osieku nad Notecią odbyło się spotkanie rodziców uczniów klas 1-3 z psychologiem - panią Moniką Bekker – Goską, wspaniałym pedagogiem z ogromnymi sukcesami w pracy z dziećmi mającymi trudności w nauce. Tematyka spotkania była zróżnicowana. Dla rodziców uczniów klas I tematem była „Regulacja emocji dziecka w kontekście Pozytywnej Dyscypliny i Uzależnień Behawioralnych”. Z rodzicami uczniów kl. 2 omówiono temat „Sprawczość rozwojowa w kontekście Pozytywnej Dyscypliny i Uzależnień Behawioralnych”, a kl. 3 - „Samoocena dziecka w kontekście Pozytywnej Dyscypliny i Uzależnień Behawioralnych”. Po każdym spotkaniu grupowym rodzice mieli możliwość indywidualnej konsultacji z panią psycholog.
Dnia 22 i 23 listopada 2022 roku odbyły się warsztaty dla uczniów klas I-III z psychologiem Panią Moniką Bekker – Goską.
Tematyka warsztatów klas pierwszych:
Emocje – kiedy ja mam na nie wpływ, a kiedy one na mnie? Profilaktyka czynności behawioralnych. Są emocje zarówno pozytywne jak i negatywne takie jak: radość, smutek, złość strach, wstyd i inne. Mamy prawo do wszystkich emocji zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Uczniowie odpowiadali na pytania: Kiedy czujemy określone emocje?, W jakich sytuacjach?, Co mogą wtedy zrobić?. Negatywne emocje, które odczuwamy, np. złość, smutek, tez są ważne, bo pokazujemy coś co się nam nie podoba. Uczniowie poznali różne sposoby na rozładowanie negatywnych emocji.
Tematyka warsztatów klas drugich:
Gdy to, co lubię robić, staje się tym, co muszę – o uzależnieniach behawioralnych. Uzależnienie behawioralne to zespół objawów związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniu określonej czynności. U dzieci również możemy zauważyć różne uzależnienia. Jest wiele uzależnień, które można wyróżnić wśród dzieci np.: uzależnienie od używania komputera i gier komputerowych, telefonu, telewizora. Jednym z podstawowych objawów tego uzależnienia jest sytuacja, gdy dziecko większość wolnego czasu spędza przy komputerze, agresywnie reaguje na próby ingerencji osób dorosłych, rezygnuje z kontaktu ze znajomymi, ma problemy ze snem.
Tematyka warsztatów klas trzecich:
Od czego i jak mogę się uzależnić? – moje „JA” czynnikiem chroniącym.
Czynnikami ryzyka zachowań problemowych od których możemy się uzależnić mają grupy następujących czynników:
- czynniki indywidualne,
- związane z sytuacją rodziców,
- związane ze szkołą i nauką,
- związanie z rówieśnikami,
- związane z miejscem zamieszkania,
Każdy uczeń ma swoje wewnętrzne dobroci. Należy pracować nad tym, aby nie uzależnić się od różnych sytuacji, starać się utrzymywać zdrowy rozsądek. Powinniśmy mieć dobre relacje z samym sobą i swoimi bliskimi. Uczniowie odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących „Dobrych myśli o sobie.”
Krystyna Kowalska