Sprzątanie świata – Polska 2022

Utworzono dnia 24.09.2022

W piątek, 16 września 2022 roku, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, po raz kolejny przystąpili do corocznej akcji „Sprzątanie świata”.

Była to już 29 kampania, której naczelne hasło brzmiało: „Wszystkie śmieci są nasze”.

„Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Biorą w niej udział wszyscy, którym nie jest obojętny los i wygląd naszej planety. Jej celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród młodzieży: kształtowanie nawyków sprzątania po sobie śmieci w miejscach publicznych, nauka segregacji odpadów oraz podejmowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

W trzeci weekend września, w wielu miejscowościach w Polsce i na świecie, ludzie zbierają się w parkach, lasach i na ulicach, organizując zbiórkę odpadów wyrzucanych przez społeczeństwo. Najczęściej w zbiórce tej biorą udział dzieci ze szkół, ale coraz częściej przyłączają się do tej akcji także inne środowiska.

Data sprzątania świata została wyznaczona na końcówkę września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym. Niestety wielu turystów nie szanuje miejsc, w których spędzają swój urlop. Drugi powód, dla którego akcja ta odbywa się we wrześniu, to swojego rodzaju przygotowanie podłoża na zimę, tak, aby śnieg nie przykrywał śmieci. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych odpadów przyczynia się do ogromnego zanieczyszczania naszej planety.

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczestniczą w tej inicjatywie, aby mieć swój udział w trosce o wygląd i czystość środowiska, w którym żyją i mieszkają.

Krystyna  Kowalska i Iwona Niemczyk

Sprzątanie świata