Światowy Dzień Bez Tytoniu 31 maja 2024 pod hasłem
„Ochrona dzieci i młodzieży przed ingerencją przemysłu tytoniowego”
Każdego roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność palenia papierosów oraz jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywołanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów, jego negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe.
Tegoroczna tematyka Światowego Dnia bez Tytoniu koncentruje się wokół ochrony młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego, który wydaje około 8 miliardów dolarów rocznie na różne formy reklamy mające wpłynąć na decyzje młodzieży i uzależnieniu nowego pokolenia.
Papierosy - a właściwie zawarta w nich nikotyna - zostały uznane przez WHO za substancję psychoaktywną o działaniu narkotycznym, podobnie jak kokaina czy heroina, szybko prowadzącą do uzależnienia.
Dym tytoniowy składa się z 4000 tys. związków chemicznych, w tym ponad 70 to substancje rakotwórcze, które w czasie palenia są wprowadzane do organizmu palacza a także osób przebywających w otoczeniu osoby palącej (zjawisko palenia biernego). Dym tytoniowy zawiera szereg substancji o działaniu kancerogennym - substancje smoliste, które przez lata gromadzą się w drogach oddechowych i mogą wywoływać nowotwory płuc, krtani, gardła, przełyku. Palacze częściej cierpią na wrzody żołądka i dwunastnicy - nikotyna pobudza układ trawienny, co zwiększa produkcję soku żołądkowego. Nikotyna jest również neurotoksyną, tzn. w wysokich dawkach upośledza funkcjonowanie układu nerwowego, w skrajnych przypadkach prowadząc do śmierci.
Palenie papierosów wpływa również na nasz wygląd i urodę. U palaczy widoczny jest brunatny nalot na zębach, skóra jest przesuszona i ziemista, szybciej się starzeje ze względu na niedobór kolagenu i elastyny oraz odwodnienie.
Konsekwencje stosowania e – papierosów
E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę. W skład e-liquidu wchodzą m. inn.: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje wiele różnych smaków e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia, które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.
Jak działają e - papierosy?
E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) przez element grzewczy, do temperatury ok. 200oC, tworząc przy tym aerozol, który wdychany jest do płuc przez użytkownika. Osoby postronne mogą również wdychać ten aerozol, gdy użytkownik wydycha go w powietrze. Aerozol z e-papierosów jest SZKODLIWĄ „chmurą”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, np. formaldehyd, nikotynę, akroleinę, rakotwórcze nitrozaminy.
Jakie konsekwencje zdrowotne wynikają z używania e-papierosów?
- zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i chorób układu oddechowego;
- uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych, jednocześnie zwiększając ryzyko chorób układu krążenia;
- podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych;
- podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej;
- zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach;
- rozwój stanu zapalnego w drogach oddechowych;
- skurcze mięśni i drżenie mięśni;
- podrażnienie oczu;
- kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia;
- nudności i wymioty;
- zmniejszenie wydajności układu odpornościowego;
- zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc;
- zmiany behawioralne - zaburzenia pamięci.
Więcej informacji na temat szkodliwości stosowania e – papierosów można znaleźć na stronie Kampanii Ministerstwa Zdrowia pod hasłem „Planuję długie życie” :
https://planujedlugiezycie.pl/aktualnosci/wypaleni-nastolatkowie-jakie-moga-byc-konsekwencje- stosowania-e-papierosow/
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pile