„Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek,
Bartkowa uwierzyła i nam pączków nasmażyła”.
W dniu 16 lutego 2023 roku, uczniowie klasy II b z wychowawczynią i kilkorgiem rodziców udali się do osieckiego Skansenu świętować tłusty czwartek. Pani przewodnik przybliżyła uczestnikom obrzędy związane z tym dniem.
Tłusty czwartek, dawniej znany, jako zapusty, rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce według tradycji od tego dnia, aż do Środy Popielcowej był to czas zabawy, hucznych bali i biesiad słynących z objadania się tłustymi potrawami. Objadanie się w tłusty czwartek symbolizowało dostatek i pomyślność domownikom oraz żeby w ciągu roku nie brakowało im jedzenia. Jak pisał Zygmunt Gloger: „Tłusty czwartek jest dniem uprzywilejowanym u Polaków do biesiad zapustnych, na których muszą być u możniejszych pączki i chrust, czyli faworki, chruściki, a u ludu reczuchy, pampuchy”. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nieco inaczej niż obecnie – w środku kryły mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, cieszył się dostatkiem i powodzeniem.
Po takiej dawce wiedzy dzieci zwiedzały skansen i miały możliwość zobaczenia, jak kiedyś mieszkali ludzie na wsiach w naszym regionie i czym się zajmowali. Uczniowie uczestniczyli także w wyrabianiu ciasta na pączki, a potem ich degustacji. Kolejną atrakcją była przejażdżka bryczką konną oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu dopełniły pełne atrakcji czwartkowe przedpołudnie.
Wszystkim organizatorom i opiekunom dzisiejszej imprezy bardzo dziękuję.
Lucyna Wydeheft