W rozpoczętym właśnie roku szkolnym 2022-2023 Szkoła Podstawowa w Osieku nad Notecią realizowała będzie projekt edukacyjny z języka angielskiego w ramach Programu English Teaching. Jednocześnie odbywał się będzie projekt INNES - Innowacyjna Edukacja Szkolna, umożliwiający wprowadzenie nowego komponentu związanego z pszczołami. W związku z tym, w dniach 23-26.08.2022 szkolni koordynatorzy projektów zostali zaproszeni na wizytę studyjną do Norwegii. Szkolenie miało miejsce w siedzibie ByBi w Oslo, instytucji działającej na rzecz zwiększania wiedzy i świadomości na temat znaczenia pszczół w funkcjonowaniu ekosystemów zamieszkałych przez ludzi.
Całość rozpoczęła prezentacja tematu w centrum ByBi - ByKuben przez przedstawicielkę organizacji Organic Norway zajmującej się projektem ogródków szkolnych. Przekazano ogólne wiadomości na temat znaczenia pszczół i ich hodowli, roślin miododajnych, szczególnych warunków zakładania ogrodów szkolnych oraz funkcjonowania tzw. „pszczelej autostrady” prowadzącej przez Oslo. Dalsza część wizyty poświęcona została na zwiedzanie różnorodnych kompleksów ogrodowych, tj. ogrodów miejskich w Geitmyra, prywatnej szkoły w Lorenskog, części ogrodów królewskich w Gartenriet oraz ogrodu społecznego w Losᴁter.
W dwóch pierwszych miejscach aktywnymi uczestnikami funkcjonowania ogrodów były dzieci w wieku szkolnym. Uczą się tam się w jaki sposób produkowana jest żywność i czynnie biorą udział na każdym etapie jej wytwarzania. Zajmowanie się roślinami stanowi dla dzieci zarówno przełamanie rutyny szkolnej, jak i formę zdobywania wiedzy poprzez działanie, co, jak wiadomo, jest najbardziej skuteczną metodą nauczania.
Mieliśmy też okazję dokładnie przyjrzeć się pasiece znajdującej się w ogrodach królewskich i spróbować miodu z tamtejszej produkcji. Przedstawiono również terapeutyczne aspekty pracy z osobami niepełnosprawnymi podczas zajęć z sadownictwa i ogrodnictwa. W ramach odbywających się zajęć, niepełnosprawni uczestnicy sadzą rośliny, opiekują się nimi a także zbierają, suszą i przetwarzają na produkty żywnościowe.
Pozostały czas wizyty studyjnej spędzony został na zajęciach teoretycznych w centrum ByKuben podsumowujących to, czym zajmuje się organizacja ByBi w Oslo oraz analizowaniu potencjalnych możliwości wprowadzenia niektórych elementów do polskich szkół.
Szkolny koordynator projektu
Teresa Domalewska - Belka