Władza w rękach uczniów – Dzień Samorządności

Utworzono dnia 27.06.2024

Cóż to był za dzień! 19 czerwca 2024 r. Pani Dyrektor przekazała władzę przewodniczącemu Samorządu Uczniowskiego – Bartoszowi Burzyńskiemu. W tym roku Dzień Samorządności postanowiliśmy przeprowadzić pod hasłem: 20 lat Polski w Unii Europejskiej.

Już w maju gospodarze wszystkich oddziałów losowali jeden z krajów należących do wspólnoty. Zadaniem klas 4 – 8 było przygotowanie informacji o nich i przyklejenie na drzwiach klasy tak, by każdy mógł dowiedzieć się więcej o należących do wspólnoty państwach. Historyczne wydarzenia, regionalne potrawy, miejsca warte odwiedzenia oraz różne ciekawostki można było poznać na podstawie przygotowanych gazetek.

Kolejnym etapem był Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej dla klas 4 – 8, który został przeprowadzony 3 czerwca. Zakres wiadomości był naprawdę ogromny. Uczniowie w formie pisemnej rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności. Po sprawdzeniu testów okazało się, że dwie drużyny osiągnęły taki sam wynik i należało przeprowadzić dogrywkę, tym razem w formie ustnej. Uczniowie klasy 4b i 7a przybyli z głowami pełnymi wiedzy. Chłopcy z klasy czwartej zdeklasowali przeciwników i dzięki temu zajęli drugie miejsce. Pierwsze uzyskała drużyna z klasy 6c, która osiągnęła imponujący wynik.

Wielkimi krokami zbliżaliśmy się do środy 19 czerwca. Na samym początku wszystkie klasy zaprezentowały przygotowane przez siebie flagi. Barwny korowód przespacerował się po szkolnym boisku przy dźwiękach „Ody do radości”. Następnie wręczono dyplomy zwycięzcom Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej. Wyniki do samego końca utrzymywane były w tajemnicy, więc każdy po cichu liczył, że za chwilę odbierze gratulacje z rąk przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Następnie odbył się wyczekiwany przez wszystkich konkurs muzyczny „The Voice of Unia Europejska”. Cała społeczność zaangażowała się w przygotowanie tańca i piosenki w języku kraju, który wcześniej został przez nich wylosowany. Profesjonalizm, gracja, perfekcjonizm, pomysłowość… - żadne słowa nie są w stanie opisać umiejętności występujących. Zarówno mali, jak i duzi włożyli ogrom pracy w swój występ, a brawa co chwila rozbrzmiewały na szkolnym boisku. Wspomnieć w tym miejscu należy, że nie wszyscy od razu mogli odnaleźć wśród ogromu informacji internetowych piosenkę w języku danego kraju, dlatego tym bardziej byliśmy pod ogromnym wrażeniem przygotowanych występów. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców. Ostatecznie jednogłośnie podjęła decyzję, że pierwsze miejsce zajęli... wszyscy uczestnicy. Wraz z pamiątkowym dyplomem każda klasa otrzymała słodycze.

Największym powodzeniem cieszyły się przerwy, podczas których uczniowie wspólnie bawili się przy dźwiękach muzyki: Jedzie pociąg z daleka, Pszczółka Maja, Makarena i inne. Na koniec uczniowie klas 4 – 8 przedstawili krótką rozmówkę w języku swojego państwa. Niektóre wypowiedzi były podobne do naszego języka, ale większą część nawet trudno byłoby wielu z nas powtórzyć. Śmiechu przy tym było co niemiara.

Po zakończeniu tak udanego dnia przewodniczący SU ze smutkiem oddał władzę Pani Dyrektor, która przyznała, że to był dobry czas. Podołaliśmy powierzonemu nam zadaniu, wykazując się świetną organizacją i odpowiedzialnością.

Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i przyłączyli się do wspólnej zabawy, z której mamy dla Was wiele zdjęć. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Władza w rękach uczniów – Dzień Samorządności - fotorelacja

Utworzono dnia 27.06.2024, 17:23