5 czerwca 2025 roku uczniowie klas: III a, III b i III c wybrali się na wycieczkę do Poznania. Poznawanie stolicy Wielkopolski uczniowie rozpoczęli od Palmiarni i Parku Wilsona. Tam czekała na nich niezapomniana podróż po odległych kontynentach wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Wrażenia dodatkowo wzbogacały dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb. W dziewięciu pawilonach zobaczyli ponad tysiąc gatunków roślin, w akwariach 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Poszczególne pawilony prezentowały roślinność określonej strefy klimatycznej, w tym roślinność klimatu umiarkowanego, subtropikalnego, tropikalnego, sukulenty i kserofity, a także roślinność sawanny. Każdy mógł skosztować, jak smakuje zmielone ziarno kakaowca oraz kora cynamonowca. Niewątpliwą atrakcją obiektu był pawilon z roślinami wodnymi z dużym basenem do hodowli majestatycznej wiktorii królewskiej.
Potem o godzinie 12.00 sprawdzili, czy koziołki na wieży ratuszowej trykają się 12 razy. W Rogalowym Muzeum poznali gwarę poznańską, trochę historii oraz tajemnice wypieku Rogali Świętomarcińskich. Na koniec mogli skosztować własnoręcznie przygotowane rogale. Były bardzo smaczne!
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Rynku z pięknymi kamieniczkami, zabytkowym Ratuszem i urokliwymi uliczkami. Każda z kamienic miała swoją unikalną architekturę. Szczególnie wszystkich zainteresował Pałac Działyńskich i wznosząca się nad attyką figura pelikana.
Po smacznym obiedzie udali się do Muzeum Pyry. W tym miejscu dowiedzieli się, dlaczego to warzywo jest symbolem regionu. Poznali wiele ciekawostek i opowieści związanych z historią ziemniaka. Na pamiątkę pobytu każdy otrzymał pieczonego ziemniaka, którego sam sobie doprawił. W drodze powrotnej uczniowie oglądali zakupione pamiątki i dzielili się wrażeniami z wycieczki. Do domu wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
Serdecznie dziękujemy Mamom – Iwonie Kobiereckiej i Annie Rolbieckiej za pomoc w opiece nad dziećmi.
Katarzyna Centała
Jadwiga Strzyżewska
Magdalena Mrotek – Matuszewska