Dnia 22 listopada 2022 r. klasy II a i II b wraz z wychowawczyniami, udały się na wycieczkę do Torunia zrealizowanej w ramach projektu: „Poznaj Polskę”, jednego z najstarszych miast Polski. Pierwszym bardzo ciekawym punktem okazał się Dom Legend Toruńskich, miejsce, które pozwoliło nam przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. Poznaliśmy tu m.in. opowieść o wylaniu nieczystości na głowę króla Jagiełły, historię flisaka, który uratował miasto przed plagą żab oraz powody pochylenia się Krzywej Wieży. Następnie udaliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to pierwsze centrum nauki, które otwarto w województwie kujawsko - pomorskim. Na sześciu kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe oraz sale ekspozycyjne dla dzieci. W Centrum Nowoczesności są dostępne dwie wystawy stałe „O obrotach” - zlokalizowana na pierwszym piętrze budynku oraz „Rzeka” - zajmująca największą powierzchnię na drugim piętrze. Centralnym punktem wystawy „Rzeka” jest model koryta rzeki - od źródła po ujście. Ekspozycja nawiązuje do przepływającej przez Toruń Wisły. Dzięki tej ekspozycji można zobaczyć ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki. Uczniowie z naszej szkoły mogli obejrzeć wiele eksponatów o treści przyrodniczej, fizycznej i podróżniczej.
Po pysznym obiedzie udaliśmy się w kierunku tzw. Starego Miasta. Widzieliśmy Rynek Staromiejski, Pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 roku, Krzywą Wieżę oraz zabytkowe mury miejskie. Spacerowaliśmy wśród zabytkowych kamieniczek z XIII wieku. W sklepikach znajdujących się na rynku, dzieci zakupiły wiele pamiątek.
Wyjazd stał się okazję do poznania miasta ważnego w dziejach Polski. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Pozostały wspomnienia i wiele ciekawych zdjęć, które będą pamiątką z naszego pobytu w Toruniu.
Wychowawczynie serdecznie dziękują rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi.
Sławomira Chwaja-Połom, Lucyna Wydeheft