Uczniowie klas czwartych w piątek, 25 listopada byli na wycieczce w Gnieźnie i Wągrowcu w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Kierownikiem wycieczki był p. Cezary Białczak a opiekunami – p. Beata Wachowiak, p. Iwona Schulz i p. W. Skręt. Głównym celem tego przedsięwzięcia było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski oraz zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczenie.
W świąteczną atmosferę wprowadziła uczniów wizyta w Fabryce Bombek. Pani przewodnik zapoznała uczestników wycieczki z procesem produkcji ozdób. Zwiedzili poszczególne działy produkcyjne: dmuchalnię, srebrzalnię oraz dekoratorię. Na zakończenie udali się na zakupy w sklepie z ozdobami choinkowymi. Uczniowie dowiedzieli się, że praca przy produkcji bombek jest niełatwa i mozolna.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie katedry położonej na wzgórzu Lecha. Po katedrze oprowadzała uczniów pani przewodnik, która ciekawie opowiadała historię tego miejsca. Do XIII wieku w tej świątyni odbyły się koronacje królów Polski – Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II. Gotycką katedrę zaczęto wznosić w 2 połowie XIV wieku. Niszczona przez pożary była kilkakrotnie odbudowywana. W tej pięknej świątyni uczniowie zobaczyli między innymi srebrny relikwiarz św. Wojciecha oraz gotyckie portale. Tam też wysłuchali opowieści o historii życia św. Wojciecha, zapisanej na Drzwiach Gnieźnieńskich, które są unikatowym zabytkiem sztuki romańskiej w Polsce.
Po zwiedzeniu katedry uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Następnie udali się do Muzeum Państwa Polskiego. Pani przewodnik przybliżyła uczniom historię początków państwa polskiego i wczesnego średniowiecza. Uczniowie zapoznali się z wystawą „Początki państwa polskiego” poświęconą historii polskiego średniowiecza. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się rekonstrukcja drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X wieku. Uczestnicy mieli możliwość obejrzeć między innymi detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle oraz elementy wyposażenia pierwszych wojów. Uzupełnieniem wystawy była przedstawiona na osi czasu genealogia dynastii Piastów i znaczących faktów z historii okresu ich panowania. Uczniów zaciekawiły wystawy czasowe – „Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu” oraz „Wielka Lechia – wielka ściema”. Eksponaty, które mieli szansę obejrzeć w czasie zwiedzania, były zbierane przez wieki i są częścią dziedzictwa naszego kraju – mówią więcej o jego przeszłości niż niejeden szkolny podręcznik.
Po posiłku w McDonald's uczestnicy wycieczki opuścili spowite mgłą Gniezno i udali się do Aquaparku w Wągrowcu. Spędzony tam czas dostarczył wszystkim sporej ilości wrażeń i uśmiechu.
Wzbogaceni w wiedzę i doświadczenie wieczorem wróciliśmy do Osieka nad Notecią.
Cezary Białczak