Wycieczka szkolna to czas, podczas którego grupa uczniów danej klasy poznaje się wzajemnie i integruje, w innych okolicznościach niż przebywanie ze sobą w murach szkolnych. To emocjonujący element życia szkolnego, kiedy młodzi ludzie zdobywają nowe doświadczenia, uczą się pracy w grupie, samodzielności, budowania dobrych relacji miedzy sobą oraz rozwijają takie zdolności jak: współpraca, komunikacja, a nawet negocjacje. Ponadto z wycieczek szkolnych przywożą wspomnienia, które pozostają im w pamięci na długie lata, a nawet całe życie.
Uczniowie klas ósmych, wraz z grupką uczniów z klasy 6 a i 5 b, w dniach 6 - 7 czerwca 2023 roku wybrali się na długo oczekiwaną, dwudniową wycieczkę do Kołobrzegu i Grzybowa. W programie wycieczki znalazły się następujące atrakcje: rejs statkiem typu Wiking po Bałtyku, obejrzenie ekspozycji Muzeum Minerałów, zwiedzanie Muzeum Bursztynu, wejście na latarnię morską i obejrzenie otaczającego krajobrazu nadmorskiego, kontakt z naturą poprzez spacery wzdłuż nadmorskiego brzegu, obejrzenie zachodu Słońca na plaży, korzystanie z atrakcji aquaparku Milenium oraz nocleg w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Stary Borek” w Grzybowie. Dodatkowym atutem wycieczki była wyśmienita pogoda, która ułatwiła wycieczkowiczom kontakt z przyrodą i jej podziwianie oraz zwiedzanie zaplanowanych miejsc.
Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu zaprosiło uczestników wycieczki w fascynującą podróż bursztynowych odkryć, od czasów prehistorycznych po współczesność z możliwością zdobycia wiedzy na temat wydobycia, szlifierki i obróbki bursztynu po lecznicze oraz kosmetyczne wykorzystanie bursztynu przez człowieka. W Muzeum Minerałów, do szczególnego rodzaju ciekawostek można zaliczyć największą muszlę w Polsce o wadze 143 kg, skamieniałe jaja dinozaurów w gnieździe oraz meteoryt z Polski o wadze 35 kg. Obecnie wielu ludzi nosi ze sobą naturalne kamienie, nie tylko dlatego, że są piękne, ale posiadają również magiczną moc i przynoszą szczęście. W obu muzeach uczniowie mogli zakupić magiczne kamienie oraz biżuterię z bursztynami.
Rejs statkiem, to dla wielu uczniów nowe przeżycie, pokonanie bariery strachu i zachwycanie się widokiem nadmorskich fal oraz oddalającego się brzegu. Sprawdzenie swoich umiejętności pływackich i relaks podczas korzystania z atrakcji aquaparku to odpoczynek dla zmęczonych mięśni i zmysłów na zakończenie wycieczki. Nie sposób pominąć jeszcze wspólnego nocowania w schronisku, kiedy to we wspólnym pokoju w gronie koleżanek lub kolegów rodziły się przeróżne pomysły na bezsenność.
Wycieczka zakończyła się szczęśliwym dotarciem do Osieka i lekkim żalem, że to już koniec wspólnie przeżytych chwil.
Paniom opiekunkom: Żanecie Koniec i Sławomirze Janowiak serdecznie dziękujemy za pomoc w opiece nad uczniami podczas wycieczki.
Wychowawcy klas ósmych:
Maria Babyszka, Iwona Niemczyk i Dariusz Bąk